środa, 8 marca 2017

Zefirki - rosyjskie owocowe pianki



Zefirki czyli rosyjskie owocowe pianki podobne do popularnych marshmallows od dawna chodziły mi po głowie. Dość dawno zobaczyłam je w sieci i od tamtej pory nie dawały mi spokoju :). Zefirki w Rosji to jak makaroniki we Włoszech czy kremówki w Polsce. Długo czasu zajęło mi odkrycie metody ich przyrządzenia i przygotowanie przepisu. Niestety z języka rosyjskiego nie pamiętam już kompletnie nic. Z pomocą przyszedł You Tube i Google Translator ;). I oto są :) pyszne, puszyste, mięciutkie i rozpływające się w ustach :) i do tego obłędnie owocowe :). Mam nadzieje, ze podbiją i Wasze podniebienia.

Składniki:
Baza:
130 g purée z czarnej porzeczki (mrożone porzeczki najpierw rozmrozić, zmiksować i przetrzeć przez drobne sitko, potrzeba ok. 300g)
100g cukru
1 białko w temperaturze pokojowej

Syrop:
170-200g cukru drobnego
80g wody
4g agaru

Dodatkowo: cukier puder

Wykonanie:
1. Purée podgrzewamy z cukrem do jego rozpuszczenia, a następnie studzimy.
2. Agar rozpuszczamy w wodzie i dodajemy cukier. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy aż osiągnie temperaturę 110 C. Odstawiamy do lekkiego przestudzenia (do temperatury ok. 90 C).
3. W misie miksera umieszczamy białko oraz puree porzeczkowe i ubijamy na niskich obrotach, stopniowo je zwiększając.
4. Cały czas ubijając masę dodajemy syrop. Gotowa masa przypomina kolorową bezę włoską.
5. Przekładamy masę do worka cukierniczego z wybraną końcówką (ja użyłam tylki Wilton 1M) i wyciskamy pianki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.



6. Odstawiamy blaszki do wysuszenia na całą noc, a najlepiej na 24 godziny. Po tym czasie są najlepsze. Zefirki posypujemy cukrem pudrem, odklejamy od papieru i sklejamy po 2 ze sobą.
7. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku przez 3-4 dni.

















9 komentarzy:

  1. Są po prostu rozkoszne! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. jak super, szkoda zę nie są niebieskie

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękny kolor i perfekcyjne wykonanie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Koleżanka z Ukrainy zawsze mi je przywozi :) Dla mnie ciekawy smak,ale raz na jakiś czas :) Twoje pięknie wyglądają :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Czym agar mozna zastapic i w jakiej proporcji ?

    OdpowiedzUsuń
  6. Ile dodać żelatyny zamiast agaru.

    OdpowiedzUsuń
  7. Agar a żelatyna
    W innych przepisach widziałam 10g żelatyny zamiast agaru, ale sama uważam , że 10g to ciut za dużo i zamierzam dać około 6-7g.

    OdpowiedzUsuń

Drukuj przepis