piątek, 1 maja 2015

Sernik z rabarbarem


Dzisiaj kolejny przepis z rabarbarem :). Jeśli przygotowaliście już curd rabarbarowy śmiało możecie zabierać się za sernik :). Sernik fantastycznie smakuje z jego dodatkiem. Jeśli nie, nic się nie stało. Do dzisiejszego przepisu możecie przygotować również zwykły sernik typu "nowojorskiego" z dodatkiem rabarbarowej "skorupki" ;). Polecam i życzę Wam pogodnej i słonecznej majówki :).

Składniki:
Spód:
170 g ciastek pełnoziarnistych
30 g miękkiego masła 

Masa serowa:
450 g twarogu sernikowego
250 g serka mascarpone
180 g curdu rabarbarowego (z tego przepisu)
2 jajka
2,5 łyżki mąki pszennej
3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków

Dekoracja:
250 g rabarbaru
50 g cukru
1 szklanka wody


Wszystkie składniki wyciągamy z lodówki ok. 2 godziny przed rozpoczęciem pieczenia. Dno tortownicy o średnicy 18 lub 20 cm wykładamy papierem do pieczenia. Boków tortownicy niczym nie smarujemy. Ciastka drobno kruszymy ręcznie lub w blenderze i dokładnie mieszamy z miękkim masłem. Wykładamy nimi dno tortownicy i wyrównujemy, aby powstała gładka warstwa. Tak przygotowaną formę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C i pieczemy 10 minut

Temperaturę w piekarniku zmniejszamy do 160°C. W misie miksera umieszczamy wszystkie składniki masy serowej. Krótko mieszamy mikserem na najniższych obrotach. Nie należy robić tego długo, aby nie napowietrzać masy.  Zbyt  mocne napowietrzenie masy serowej zwiększa ryzyko pękania sernika. Gotową masę wylewamy do tortownicy i wyrównujemy. Aby sernik był gładki i nie pękał najlepiej piec go w „kąpieli wodnej”. Formę z sernikiem owijamy dwoma warstwami folii aluminiowej aby nie dostała się do niej woda i wkładamy do większego naczynia żaroodpornego. Do naczynia wlewamy zagotowaną wodę do połowy wysokości tortownicy. Aby sernik nie rumienił się podczas pieczenia wystarczy formę przykryć folią aluminiowa tak, aby nie dotykała wierzchu masy. Wkładamy do piekarnika i pieczemy ok. 1- 1,5 godziny. Ponieważ piekarniki bywają różne najlepiej obserwować sernik. Jest dobry kiedy jego wierzch jest ścięty i elastyczny. W razie potrzeby wydłużyć czas pieczenia. Ponieważ sernik nie lubi drastycznych zmian temperatury studzimy go w wyłączonym piekarniku przy uchylonych drzwiczkach przez godzinę. Po tym czasie wystawiamy go na blat do całkowitego ostygnięcia, a gdy jest już chłodny wstawiamy do lodówki. Sernik najlepiej smakuje po schłodzeniu przez 12 godzin. Kiedy sernik się chłodzi przygotowujemy dekorację rabarbarową na wierzch. 
W garnku zagotowujemy wodę z cukrem. Gdy zaczyna wrzeć zmniejszamy ogień. Rabarbar tniemy na bardzo cienkie paski, najlepiej nożykiem do obierania warzyw. Każdy plasterek zanurzamy w gotującym się syropie na 30 sekund i układamy na ręczniku papierowym. Tak przygotowanymi plastrami dekorujemy najpierw wierzch sernika a następnie owijamy boki. Całość na koniec smarujemy pozostałym syropem. Do czasu podania przechowujemy w lodówce. 











13 komentarzy:

  1. wow, ta rabarbarowa dekoracja powaliła mnie na kolana! piękny sernik!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje :) wbrew moim wcześniejszym obawom bardzo łatwo ją zrobić :)

      Usuń
  2. coś cudownego! wygląda znakomicie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Serniczek, jak serniczek- wiadomo, że musi dobrze smakować, ale ta dekoracja... Coś pięknego!!! Jestem zachwycona i na pewno zapożyczę ją od Ciebie! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Fantastycznie wygląda :) I na pewno też tak smakuje :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dekoracja cudowna. Uwielbiam rabarbar.

    OdpowiedzUsuń
  6. Takiej dekoracji jeszcze nie widziałam. Sernik prezentuje się bardzo elegancko.

    OdpowiedzUsuń

Drukuj przepis